Göz Çevresi Problemlerine Karşı Çözüm Önerileri    Göz çevresinde koyu halkalar, şişlikler, kırışıklıklar... Bu dertlerden bir veya birkaçına sahipseniz, bu yazıda doğru göz kremiyle sıkıntılarınızdan nasıl kurtulabileceğinize dair faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

Zaten düzenli olarak yüz kremi kullanıyorsanız, ayrıca bir de göz kremi kullanmayı gereksiz bulabilirsiniz. Ama hassas bir cilde sahipseniz, göz çevresi daha fazla nemlendirmeye ve bakıma ihtiyaç duyacaktır.

Neden İhtiyaç duyarız?
Tüm cildimiz aynı değildir. Çünkü göz çevresinde cildimiz daha incedir ve bu bölgedeki zayıf kaslar yüzünden de göz çevresi şişliğe, solmaya ya da morluklara ve kırışıklıklara daha yatkındır.
Bunun dışında göz çevresinde minimum düzeyde nemlendirmeyi sağlayan yağ bezleri vardır ve bunlarla birlikte de doğru göz kremini seçmeniz bu bölgedenin ihtiyaç duyduğu bakımı yapar.

Göz çevresindeki Şişlikler için:
Göz çevresindeki şişliklerin başlıca nedenleri arasında göz altında dokulara sıvı birikmesi geliyor. Buna alerji, sinüs dolayısıyla olabileceği gibi, uyku eksikliği, diyet, alkol sebep olabilir. Şişliği azaltmaya yardımcı olması için soğuk salatalık, kafein gibi çözümlerden faydalanabilirsiniz.

Göz altındaki morluklar ve halkalar:
Gözün çevresinin morarması ya da solması birden çok faktörün sonucu olabilir. Bunların başında stres, sigara içmek, aşırı güneşe maruz kalmak geliyor.

Göz altındaki morluklara iyi gelen maddelerin başında C vitamini gelmektedir. Bunun dışında peptid gibi maddeler göz altındaki morluklardan kurtulmak için cildin dolgunlaşmasına yardımcı olurken, K vitamini, kojic asit ve meyan kökü gibi maddeler de cilt yüzeyindeki renk değişimleriyle mücadele etmeyi sağlar.

Göz çevresindeki kırışıklıklar:
Göz kırpma hatta gülümsemek gibi durağan kas hareketlerine maruz kalan ince göz çevresi, yaşlanmanın ilk belirtilerini gösterir. Cildin pürüzsüzleşmesi ve incelmesine katkı yapacak retinol gibi kolajen yapılı maddeler tecrih edilmelidir.

Öneriler 
  1. Göz kreminizi buzdolabında muhafaza edin. Serinlik yorgunluk ve şişliği yatıştırmaya yardımcı olur.
  2. Makyajın altında göz kremi kullanmak kapatıcıyı daha kolayca uygulamanıza yardımcı olur.
  3. Göz çevresi çok hassas olduğundan, parfümsüz göz kremi iyi bir tercih olacaktır. Eğer alerjiye bağlı endişeleriniz var ise antihistamin deneyebilirsiniz.

0 yorum: